Ocak: Hedefler tek tek hayata geçiriliyor

Ocak: Hedefler tek tek hayata geçiriliyor
19 Ekim 2018 Cuma 16:56

FEDAİ KAÇAR

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) yönetimi tarafından son 5 yılda yapılan çalışmalar değerlendirildi. Oda Başkanı Recep Ocak, hayata geçirilmesi planlanan çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.

Haber Merkezi - Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ocak, 2013-2018 yılları arasında oda tarafından ilçede yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, detaylı bilgiler aktardı.

İlçenin sanayi kenti olma yolunda ilerlediğini ve Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçirilmesi ile son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde geliştiğini kaydeden TSO Başkanı Ocak; “Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Seçimlerinin yapıldığı 2013 Haziran ayından itibaren oluşturduğumuz Yönetim Kurulumuzla birlikte Alaplı için belirlediğimiz öncelikli hedeflerden bir tanesi ağır aksak şekilde devam eden, Alaplı Organize Sanayi Bölgesini 2016 Aralık itibariyle alt yapısını ihale ettirerek parselasyonlara ayırdık ve şuana kadar 23 yatırımcıya tahsis ettik. Bu alanda, 5 bin metrekareden 50 bin metrekareye kadar Sanayicilere hizmet edecek şekilde 34 adet parsele ayırdık. Şuan arazide yüklenici firma tarafından alt yapı çalışmaları bitmek üzeredir. Geri Kalan 25 parsel için ise 30’ un üzerinde firmanın müracaatı vardır ve değerlendirilmektedir” şeklinde konuştu.

ALAPLI ISLAH ORGANİZE SANAYİ

Islah Organize Sanayi Bölgesi projesiyle ilgili de bilgi veren Ocak, çalışmaların hızlı şekilde başlatıldığını kaydederek, şöyle devam etti:  “İkinci öncelikli hedefimiz ise, Alaplı Islah Organize Sanayi Bölgesiydi ve bu konuda da hızlı bir şekilde çalışmalarımızı başlattık. Şehir plancısı ile birlikte alanı belirledik. Kadastral ve harita çalışmalarımızı tamamladık bu alandaki yaklaşık 82 dönüm hazine arazisini de alanın içine katarak Bakanlığa dosyamızı eksiksiz şekilde sunduk. Bugün itibariyle geldiğimiz noktada Yeni çıkan Torba yasanın içine bu alanında ilave edilmesi için Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanımızla konuyu görüştük  ve bu alanı ıslah organize sanayi bölgesi alanı olarak tescil ettirmek üzere dosyamızı Bakanlığa sunduk ve Bakanlıktan cevap beklemekteyiz.

Üçüncü bir konu ise Alaplı’ da, Meslek Yüksek Okulumuzun Teknoloji  Fakültesine dönüştürülmesiydi. Bu konuda, gerek siyasilerimizle gerek Rektörümüzle gerek sivil toplum örgütlerimizle konuyu sıcak ve gündemde tutarak İlçemizde Kamuoyu oluşturduk .Bundan sonrada konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Dördüncü bir konumuz ise Oda Üyelerimizin Ufkunu açmak, bilgilerini sürekli arttırtmak ve güncellemek için Yurt içi ve Yurt dışı fuarlara katılım sağlanması, gerek Kalkınma Ajansı, KOSGEB, SGK  İŞ-KUR, Bülent Ecevit Üniversitesi ile ilişkilerimizi artırarak ortak eğitimler, bilgilendirmeler, seminerler, konferanslar düzenledik. Aile şirketlerinde Kurumsallaşma, İhracat Eğitimi, Kişisel Gelişim Eğitimi, Yöneticilik, Müşteri ilişkileri gibi birçok konuda eğitimler verdirdik.10’ un üzerinde KOSGEB girişimci destek eğitimi düzenledik düzenlemeye devam ediyoruz.

Bölge milletvekillerimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği,Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,Zonguldak Valiliği ve birçok Kamu Kurum ve Kuruluşu ile istişare halinde olarak Bölgemizin ve İlçemizin sorunlarını aktararak bu sorunların takibi konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YARDIM

Yüzlerce ihtiyaç sahibine her sene yardımlar yapıldığın söyleyen Ocak, “Her yıl düzenli olarak Ramazan ayında düzenli olarak ihtiyaç sahibi 700 Aileye Ramazan yardımında bulunduk. Üyelerimize her yıl düzenli olarak İftar yemekleri düzenledik. Her eğitim öğretim yılında düzenli olarak öğrencilerimize Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla eğitim yardımında bulunuldu” dedi.

YURTDIŞI FUARI ve ARGE ÇALIŞMALARI

Almanya Fuarı ve Araştırma Geliştirme Çalışmalarını (ARGE) anlatan TSO Başkanı Recep Ocak, şu ifadelere yer verdi: “Oda üyelerimizle birlikte dünyanın en büyük fuarlarından biri olan  Almanya Hannover Messe Fuarını 4 gün süreyle ziyarete gittik. Üyelerimize moral motivasyon sağlamak üzere kültürel geziler düzenledik. Oda Üyelerimizi sık sık ziyaret ederek sıkıntıları hakkında bilgiler aldık ve sıkıntılarının çözümü noktasında gerekli kurum ve kuruluşlarla görüşüp köprü vazifesi yaptık. KOSGEB,Nefes Kredileri gibi düşük faizli ve sıfır faizli kredilerin üyelerimize ulaşmasında köprü vazifesi yaptık.

Zonguldak Teknopark A.Ş ye Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası olarak ortak olduk. Tüm ARGE çalışmaları için Oda Üyelerimiz Teknoparktan istifade edebileceklerdir. Kredi Garanti Fonu ile düzenli olarak görüşmelerimizi yaparak üyelerimizin karşılaştığı sorunları çözüm önerileri ile birlikte sunduk ve kredi Garanti Fonunun devrim niteliğindeki hayata geçirdiği çalışmalarda etkin rol oynadık. Şirket Kuruluş işlemlerindeki kolaylıkları  ve Elektronik Belge sistemini odamız uyarladık. Tüm Dünyada olduğu gibi bu işlemler odamızda da ciddi anlamda kolaylaştı ve zaman kısaltıldı. Oda sicil kaydı ve faaliyet belgelerinde ücreti alınmasını kaldırdık.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz