Onlarda kalp hastası olabilir…

Onlarda kalp hastası olabilir…
9 Ocak 2019 Çarşamba 18:53

Yenihaber

Karadeniz Ereğli’de faaliyet gösteren Özel Anadolu Hastanesi ‘Çocuklar da Kalp Hastası Olabilir’ konulu seminer gerçekleştirildi.

Özellikle son yıllarda daha sık gündeme gelen konuyla ilgili düzenlenen seminerde, öğretmenler bilgilendirildi. Hiçbir sağlık sorunu olmadığı veya bilinmediği halde küçük yaştaki çocukların ani kalp durması sonucu yaşamlarını kaybetmesi “Çocuklarda kalp krizi olur mu?” sorularını gündeme getirmişti. Uzmanlar, küçük yaştaki ani ölümlerin kalp krizi kaynaklı değil “Ritim bozukluğuna bağlı ani kalp durması” şeklinde yorumluyorlar.

Karadeniz Ereğli ilçesinde, faaliyet gösteren Özel Anadolu Hastanesi, Ereğli Kaymakamlığı, Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünün desteğiyle ‘Unutmayın Çocuklar da Kalp Hastası olabilir’ başlıklı seminer 8 Ocak 2019 Salı günü düzenledi.

Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Beden Eğitimi öğretmenleri ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünde ki antrenörleri bilgilendirmek amacıyla Karadeniz Ereğli Öğretmenevi çok amaçlı konferans salonundaki seminere ilgi yoğun oldu.

Karadeniz Ereğli Anadolu Hastanesi Başhekimi Aytekin Oral açılış konuşmasında Kdz. Ereğli halkına her zaman hizmet etmekten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, 2019 yılında da güçlü eğitim kadrosu ve güler yüzlü personeliyle hizmetlerin sürdürüleceğini kaydetti.

Özel Anadolu Hastanesi konferansa konuşmacı olarak katılan Çocuk Kardiyolojisi Prof. Dr. Haşim Hüsrevşahi’nin öğretmenlere ve antrenörlere çocuklarında kalp hastası olabileceğini vurgularken slayt gösterisi ile katılımcıları bilgilendirdi. Dr. Hüsrevşahi; “ Amerika Birleşik Devletleri Kalp Derneği’nin istatistiklerine göre; çocukların yapabileceği egzersizler pek çok gruba ayrılmaktadır. Sınırsız aktivitelerde bütün atletik aktivitelere izin veriliyor, fakat ikinci bölümde sadece koşu, tenis, futbol, aerobik bunlar yer alıyor. Diğer hafif egzersizlerde artistik hareketler ve yüzme, izin verilen sporlardandır. Orta ölçekli sınırlamalarda günlük işlem yapan fizik egzersizler yapamıyor” bilgilerine yer verdi.

Çocuklarda kalp sağlığını kontrol ettirmeden vücut sağlığından söz edilmesinin mümkün olmayacağını belirten Dr. Hüsrevşahi, kalp sağlığını kontrol ettirmenin rota haline gelmesi gerektiğini belirtti. Kalp hastalıklarına rol açabilen risk faktörlerinin obeziteyle ortaya çıkabileceğini, obetizenin (Şişmanlık) ise sadece bir görüntü meselesinin değil, şişmanlığın sistemik bir hastalık olduğunu, sistemik hastalığın da çok ciddi komplikasyonlara neden olduğunu vurguladı.

Seminer, soru-cevapların ardından sona erdi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz